Ako ušetriť pri tankovaní - tip č. 1924

Autor: Peter Kolárik | 22.9.2010 o 9:05 | Karma článku: 11,90 | Prečítané:  17173x

Chcete tankovať lacnejšie? Vezmite si inú platobnú kartu.

On the RoadOn the Road

Ak si vygooglite návody na ušetrenie pohonných hmôt, dostanete tisíce výsledkov. Počnúc kontrolou tlaku v pneumatikách, vypnutím klimatizácie, cez odporúčania kúpiť si menšie auto, nakupovať všetko online či zahodiť vodičák, až po radu platiť na čerpacích staniciach vhodnejšou platobnou kartou.

Vďaka platobnej karte sa dá ušetriť na benzíne či nafte? Možno to znie zvláštne, ale vo svete sa táto možnosť využíva už desiatky rokov.

Prvá platobná „autokarta“

Sieť amerických čerpacích staníc General Petroleum (neskorší Mobile Oil) začala kreditnú kartu pre svojich zákazníkov vydávať v roku 1924. Mala formu hrubšej papierovej kartičky platnej niekoľko mesiacov. Rozšírila sa veľmi rýchlo a čoskoro vydávali podobné kreditné karty aj ďalšie spoločnosti. Čerpacie stanice vychádzali z jednoduchého predpokladu: Ak má niekto auto, tak je bonitný a ak je bonitný, môže nakupovať na úver. Zákazníci nepotrebovali pri tankovaní hotovosť, požičané peniaze museli vrátiť jednorazovo raz mesačne. A klienti za to, že mohli „nakúpiť teraz a zaplatiť neskôr“, ostali svojim čerpacím staniciam verní.

Tieto kreditky vydávali samotné čerpacie stanice a dalo sa nimi platiť iba za tankovanie u danej značky a v partnerských hoteloch alebo reštauráciách. To však bolo primálo, ľudia chceli karty používať aj inde. Preto karty čerpačiek postupne zanikli a od 70. rokov väčšina klientov používa bankové kreditky, ako ich poznáme dnes. Bankovými kreditkami je možné platiť na viacerých miestach a dá sa z nich vyberať hotovosť. Požičané peniaze sa splácajú buď jednorazovo (bez úrokov) alebo postupne (s úrokmi).

Cash-back kreditné karty

S pribúdajúcim počtom kreditiek na trhu sa banky snažili stále viac odlíšiť od konkurencie. Začali na karty pridávať cash-back bonusy. Cash-back je pre klienta akoby zľava z nákupov zaplatených kartou, pretože banka vráti klientovi určité % z platieb späť. Cash-back je obvykle vo výške 1 %, ale nájdu sa aj kreditky, ktoré určité transakcie odmenia vyšším bonusom od 3 do 5 %.

V súčasnosti patria cash-back kreditky k najobľúbenejším vo svete. Bonusy môžu byť vyplácané zo všetkých platieb kartou alebo len z určitých platieb (napríklad na čerpacích staniciach). Cash-back karty zároveň ponúkajú štandardné výhody kreditky: bezúročné obdobie a možnosť čerpať revolvingový úver. Cash-back kreditky však nemusia byť automaticky využívané ako úver, za ktorý je potrebné zaplatiť úroky. Keďže za platby sa získavajú bonusy, pri rozumnom používaní je s cash-back kartami možné dokonca ušetriť.

Slovenské cash-back kreditky

Na Slovensku sú momentálne štyri cash-back kreditné karty určené pre širšiu verejnosť. Každá z nich ponúka iné výhody:

Karta Cash-back
z čerpacích staníc
Cash-back
z iných obchodov
Mesačný / ročný
poplatok
Bezúročné
obdobie
AUTOKARTA
3 % 1 % 0,65 € / - 45 dní
Dovolenková karta
3 % prvé tri mesiace,
1 % potom
3 % prvé tri mesiace,
1 % potom
1,65 € / - 45 dní
American Express Blue
0,5 % 0,5 % - / 27 € 50 dní
Kreditná karta Cetelem
1 % do konca roka 2010 1 % do konca roka 2010 2,70 € / - 52 dní

Zdroj: Cash-back kreditné karty na TotalMoney.sk

Na tankovanie je najvýhodnejšia AUTOKARTA, ktorá z platieb na čerpacích staniciach vracia 3 %. Pri cene paliva 1,10 € za liter sa mesačný poplatok za kartu vráti po natankovaní:

  • 20 litrov s AUTOKARTOU,
  • 150 litrov s Dovolenkovou kartou (po úvodnej akcii),
  • 245 litrov s Kreditnou kartou Cetelem,
  • 409 litrov s American Express Blue.

Samozrejme, platí to iba za predpokladu, že využijete bezúročné obdobie a všetky peniaze, ktoré z karty miniete v jednom mesiaci, na kartu v nasledujúcom mesiaci vrátite späť. V prípade postupného splácania je cash-back bonus takmer nepodstatný, pretože preplatíte na úrokoch, ktoré sa pri uvedených kartách pohybujú od 17,9 do 23,76 % ročne. Úroky na jednotlivých kartách rastú priamo úmerne so štedrosťou bonusového programu.

Na Slovensku zatiaľ nie je kreditka s logom konkrétnej čerpacej stanice. Uvidíme, ktorá spoločnosť ju pre svojich klientov pripraví ako prvá. V zahraničí ich má napríklad Shell a LUKOIL. Ak banka samotná dokáže utiahnuť cash-back vo výške 3 %, spojenie banky s čerpacou stanicou by mohlo priniesť ešte zaujímavejší benefit.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Chášukdžího vraždu schválil saudskoarabský princ, zistili americkí tajní

Washington zavedie opatrenia súvisiace s kauzou zavraždeného novinára.

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Diskrétny pôvab vakcinácie a bezprizorný Brusel (týždeň podľa Schutza)

Z produkcie tých, ktorým dal šancu, aby zlepšili Slovensko, by bol Kuciak zronený.


Už ste čítali?