Mám hypotéku a chcem sa jej zbaviť 3

Autor: Peter Kolárik | 16.9.2010 o 9:21 | (upravené 16.9.2010 o 23:27) Karma článku: 11,37 | Prečítané:  8967x

Chcete hypotéku splatiť skôr, ale vyššie splátky uhrádzať nedokážete? Nahraďte svoju starú hypotéku novou hypotékou s nižším úrokom.

Na samotě u lesa :-)Na samotě u lesa :-)Archív TotalMoney.sk

V prvých dvoch častiach tohto blogu sme si ukázali, koľko času a peňazí možno ušetriť pravidelnými mimoriadnymi splátkamijednorazovým predčasným splatením hypotéky. Obidva prístupy však závisia na tom, že dokážete popri splácaní hypotéky niečo navyše ušetriť. Tretím spôsobom, nezávislým od Vašej schopnosti šetriť, je refinancovanie hypotéky, t. j. nahradenie súčasnej hypotéky novou, výhodnejšou.

Kalkulačka nižšie Vám vypočíta, ako sa zmení splatnosť Vašej hypotéky, keď ju refinancujete novou hypotékou s výhodnejšou úrokovou sadzbou, ale s rovnakou mesačnou splátkou, akú ste mali na pôvodnej hypotéke. Ako „výšku hypotéky“ môžete zadať súčasný zostatok Vašej aktuálnej hypotéky a ako „splatnosť v rokoch“ jej aktuálnu zostávajúcu splatnosť.

Poplatky pri refinancovaní hypotéky

Ak by bolo možné hypotéku splatiť bez poplatkov a zároveň si novú hypotéku bez poplatkov vybaviť, refinancovanie by bolo iba o nájdení hypotéky s lepším úrokom. V praxi ale narazíte na to, že niektoré poplatky, ktoré ste už raz pri vybavovaní hypotéky zaplatili, budete musieť pri jej refinancovaní zaplatiť znova. Okrem toho treba počítať aj s poplatkami za predčasné splatenie hypotéky - nie všetky banky totiž umožňujú hypotéku splatiť predčasne a bez sankcií. Tieto poplatky kalkulačka nezohľadňuje, pretože sú v každej banke iné.

V pesimistickej verzii odporúčam rátať s poplatkami:

  • za nový znalecký posudok,
  • za úkony na katastri nehnuteľností,
  • za predčasné splatenie súčasnej hypotéky,
  • za poskytnutie novej hypotéky.

Výška poplatku za znalecký posudok závisí od hodnoty nehnuteľnosti, najčastejšie sa pohybuje od 100 do 300 €.

Na katastri zaplatíte za list vlastníctva na právne účely 8 €, za kópiu z katastrálnej mapy ďalších 8 € a za vklad do katastra nehnuteľností (zaznamenanie zmeny záložného práva) 66 €. Ak sa rozhodnete pre zrýchlený vklad do 15 dní, tak namiesto 66 € zaplatíte 265,50 €.

Najvyšší je poplatok za predčasné splatenie hypotéky. Štandardne sa pohybuje okolo 4 až 5 % z predčasne splatenej sumy (napríklad pri sume 50 000 € to znamená poplatok 2 000 až 2 500 €), v niektorých bankách je poplatok ešte vyšší. Vo väčšine bánk možno hypotéku predčasne splatiť bez poplatku v období konca fixácie úrokovej sadzby, v prípade variabilnej úrokovej sadzby pri jej zmene. Poplatky za poskytnutie novej hypotéky sa pohybujú okolo 0,75 až 0,9 % z výšky poskytnutého úveru (napríklad pri sume 50 000 € to znamená poplatok 375 až 450 €).

Vývoj úrokových sadzieb

V súčasnej dobe sú úrokové sadzby hypoték nižšie ako boli v minulosti, pohybujú sa od menej ako 4 % ročne, takže na refinancovanie starých úverov sú práve teraz veľmi vhodné podmienky.

Vývoj úrokových sadzieb - úvery na bývanie

Epilóg

Tento blog je poslednou časťou seriálu o možnostiach, ako predčasne splatiť hypotéku. Dúfam, že bol pre Vás užitočný. Ak však v diskusii alebo na Facebooku navrhnete ďalší spôsob alebo súvisiacu tému, o ktorej sa oplatí niečo napísať, veľmi rád ohlásim aj IV. epizódu :-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Diskrétny pôvab vakcinácie a bezprizorný Brusel (týždeň podľa Schutza)

Z produkcie tých, ktorým dal šancu, aby zlepšili Slovensko, by bol Kuciak zronený.


Už ste čítali?