Mám hypotéku a chcem sa jej zbaviť 2

Autor: Peter Kolárik | 13.8.2010 o 10:05 | Karma článku: 11,89 | Prečítané:  9702x

Splácam hypotéku a dokážem aj niečo ušetriť. Sú lepšie mimoriadne splátky alebo sporenie?

Okno do dvoraOkno do dvoraArchív TotalMoney.sk

V prvej časti som sa venoval mimoriadnym splátkam. Tie znížia požičanú sumu rýchlejšie, takže hypotéku splatíte skôr a výrazne ušetríte na úrokoch. Keďže základným predpokladom je našetriť si peniaze navyše, okamžite sa núka otázka:

Je lepšie splácať alebo šetriť?

Nevýhodou mimoriadnych splátok je to, že nasporenú sumu nemôžete ďalej zhodnocovať. Alternatívou je našetrené peniaze odkladať, získavať z nich úroky, a neskôr celou sumou splatiť hypotéku jednorazovo. Je to však výhodnejšie ako mimoriadne splátky?

Kalkulačka nižšie Vám vypočíta, akým úrokom je potrebné zhodnocovať našetrené peniaze, aby ste sporením a následným predčasným splatením hypotéky dosiahli rovnaký efekt, aký dosiahnete pravidelnými mimoriadnymi splátkami.

Zanietený sporiteľ vs. vyplácač dlhov

Väčšina Slovákov sa obáva rizík spojených s investíciami, preto sporí na chránených bankových produktoch. Ich úročenie je v priemere nižšie ako úroky na hypotékach, pretože úspory na sporiacich produktoch si banky požičiavajú za určitý úrok, aby nimi mohli následne realizovať svoje aktívne obchody (poskytovanie úverov za vyšší úrok).

V nasledujúcom príklade ešte porovnám dvoch rôznych majiteľov hypotéky. Obaja sú schopní mesačne odložiť rovnaké peniaze, ale majú s nimi rozdielne zámery. Vopred upozorňujem, že ide len o ilustračný príklad a prepočet platí len pre uvedené parametre produktov.

Obaja majitelia majú hypotéku vo výške 70 000 € s úrokom 6 % p.a., so splatnosťou 30 rokov a s mesačnou splátkou 420,10 €.

Zanietený sporiteľ Vyplácač dlhov
Stratégia:
Hypotéku spláca bez mimoriadnych splátok. Naviac mesačne vkladá 10 % nad rámec svojej splátky (42 €) na sporiaci produkt s ročným zhodnotením 5 %.
Stratégia:
Každý mesiac si odloží 10 % nad rámec svojej splátky (42 € mesačne = 504 € za rok) a celú sumu raz ročne použije na mimoriadnu splátku.
Po splatení hypotéky vkladá celú pôvodnú mesačnú splátku + 10 % navyše na produkt s ročným zhodnotením 3 %.
Výsledok:
Splatí hypotéku za 30 rokov.
Na sporiacom účte má 29 129 €.
Výsledok:
Splatí hypotéku za 24 rokov.
Za ďalších 6 rokov nasporí 35 824 €.

Sporiteľ bude na tom po 30 rokoch rovnako ako vyplácač vtedy, keď sa mu podarí zhodnocovať svoje úspory ročným úrokom 6,46 %. Na rozdiel od vyplácača má však počas celej doby splatnosti hypotéky istotu dostupných finančných prostriedkov, čo môže byť na nezaplatenie. V konečnom dôsledku ho to stojí 6 695 € za 30 rokov.

Jednorazové predčasné splatenie hypotéky umožňujú takmer všetky banky, ale nie vždy zadarmo. Ak o ňom uvažujete, prečítajte si aj aktuálne podmienky pre predčasné splatenie hypotéky v jednotlivých bankách podrobnejšie spracované na TotalMoney.sk.

Ďalšou možnosťou, ako skrátiť splatnosť hypotéky, je jej refinancovanie výhodnejšou hypotékou. Viac o tejto možnosti napíšem v tretej časti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michala Havrana

Nie sme nezodpovední, ale unavení, pán Matovič (píše Michal Havran)

Zvládneme to. Napriek premiérovi, nie vďaka nemu.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Poznáme dva typy lídrov. Ten druhý typ je bambus

Zomknite sa, nehodní odroni, uvidíte, uľaví sa vám.


Už ste čítali?