Mám hypotéku a chcem sa jej zbaviť 1

Autor: Peter Kolárik | 2.8.2010 o 10:01 | (upravené 2.8.2010 o 10:17) Karma článku: 12,25 | Prečítané:  21961x

Radosť z hypotéky trvá presne 30 dní – do dátumu jej prvej splátky. Od tohto okamihu začína jej „nekonečné“ splácanie. V tomto blogu sa dozviete, ako je možné dobu splácania skrátiť a koľko môžete ušetriť.

Vysnívaný domček (ten na kopci :-)Vysnívaný domček (ten na kopci :-)Archív TotalMoney.sk

V prvej časti sa budem venovať mimoriadnym splátkam. Pokiaľ ste pri vybavovaní hypotéky nešli úplne na doraz, alebo ak sa Vaša finančná situácia medzičasom zlepšila, priestor na mimoriadne splátky určite máte. Vo väčšine bánk ich možno realizovať bez poplatku raz ročne alebo na konci fixácie úrokovej sadzby.

Spočítajte si, koľko ušetríte

S kalkulačkou nižšie za pár sekúnd zistíte, o koľko rokov skôr môžete splatiť svoju hypotéku a akú sumu ušetríte. Stačí zadať parametre hypotéky a výšku mimoriadnej splátky, ktorú ste schopný uhrádzať pravidelne raz ročne.

Prečo mimoriadnymi splátkami ušetrím tak veľa?

Hypotéka je obvykle splácaná mesačnými anuitnými splátkami. Každú splátku možno rozdeliť na splátku: 1) úrokov, 2) poplatkov a 3) istiny.

Istina je požičaná suma a počítajú sa z nej úroky. Na začiatku splácania je podiel úrokov v splátke vyšší ako podiel istiny. S postupom splácania sa podiel úrokov v splátke znižuje a podiel istiny zvyšuje.

Príklad pre hypotéku 60 000 € so splatnosťou 30 rokov a úrokom 6 % ročne:

  • V prvom roku zaplatíte 3 580 € na úrokoch a iba 737 € na istine.
  • V druhom roku zaplatíte na úrokoch o 45 € menej a na istine o 45 € viac. Podobne to pokračuje v ďalších rokoch, t.j. podiel úrokov v splátke sa každý rok znižuje a podiel istiny zvyšuje.
  • Polovicu hypotéky splatíte za 21 rokov.

Mimoriadnymi splátkami ušetríte tak veľkú sumu preto, lebo mimoriadna splátka znižuje iba istinu, z ktorej by sa za iných okolností počítali úroky. Napríklad v prípade spomínanej hypotéky jedna mimoriadna splátka 1 000 € zaplatená v prvom roku splácania zníži celkové preplatenie až o 4 400 €.

Splácanie si môžete skrátiť aj o 10 rokov

Po každej mimoriadnej splátke sa v dôsledku zníženia istiny (požičanej sumy) zmenia vlastnosti Vašej hypotéky. Môžete si preto vybrať a ďalej uhrádzať: 1) nižšie mesačné splátky pri zachovaní pôvodnej doby splácania, alebo 2) splátky v pôvodnej výške, ale s kratšou dobou splatnosti. Keďže v tomto článku nás zaujíma skrátenie doby splatnosti, zameriame sa na druhú možnosť.

Nižšie je znázornený vývoj nesplatenej istiny (požičanej sumy) pre hypotéku s 30-ročnou splatnosťou a 6 %-ným ročným úrokom.

  • Najtmavšou krivkou je znázornený vývoj bez mimoriadnych splátok.
  • Svetlejšími krivkami je znázornený priebeh splácania s mimoriadnymi splátkami 1x ročne. Na mimoriadne splátky si budete mesačne šetriť 5, 10 alebo 20 % nad rámec svojej splátky.
  • Ak každý mesiac ušetríte 10 % nad rámec svojej mesačnej splátky a týmito peniazmi vždy raz ročne uhradíte mimoriadnu splátku, hypotéku splatíte o 6 rokov skôr. Ak ušetríte 20 % mesačne, hypotéku splatíte o 10 rokov skôr.

Hypotekárny úver - mimoriadne splátky

Mimoriadne splátky sú povolené vo všetkých bankách, avšak za rôznych podmienok. Ak teda o mimoriadnej splátke uvažujete, prečítajte si aj aktuálne podmienky pre mimoriadne splátky hypotekárneho úveru v jednotlivých bankách podrobnejšie spracované na TotalMoney.sk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Chášukdžího vraždu schválil saudskoarabský princ, zistili americkí tajní

Washington zavedie opatrenia súvisiace s kauzou zavraždeného novinára.

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Diskrétny pôvab vakcinácie a bezprizorný Brusel (týždeň podľa Schutza)

Z produkcie tých, ktorým dal šancu, aby zlepšili Slovensko, by bol Kuciak zronený.


Už ste čítali?